„Изазови одрживом развоју – управљање водама и енергетским ресурсима у југозападној Србији“ назив је Форума одржаног 13. фебруара 2014. у Ужицу (хотел „Златиборска ноћ“ Бела Земља). Пројектни тим ConSENSus на челу са Београдском отвореном школом и Архус центром из Крагујевца, РРА Златибор, IDA Краљево, Удружење „Пријатељи Бродарева“ и Удружење „Бог чува Рзав“ организовали су Зелени форум на тему управљања водама, као приоритетно важну за Србију у процесу њеног приступања Европској унији.
Управљање водама и употреба водних ресурса за производњу енергије су области од приоритетног значаја за Републику Србију. У процесу приступања Европској унији процењено је да ће усклађивање са правним тековинама ЕУ у области управљања водама бити изузетно захтеван процес, у финансијском и административном смислу. Производња енергије као и изградња и одржавање система за снабдевање пијаћом водом отварају бројна питања везана за очување природних вредности, заштиту животне средине, јавно здравље али и друштвене односе у локалним заједницама. Због тога је неопходно да одлуке које се доносе у овој осетљивој области буду засноване на отвореном и сарадничком дијалогу свих заинтересованих страна, утемељене на претходној анализи различитих опција, стручно образложене и јасно представљене грађанима. Једино тако омогућавамо да донете одлуке буду у интересу свих грађана, а да негативни ефекти по животну средину буду избегнути или умањени у највећој могућој мери.
Зеленим форумом смо желели да кроз разговор између предствника локалних самоуправа, организација цивилног друштва, стручне јавности и доносилаца одлука укажемо на значај партиципативног приступа у креирању политике управљања водама и, кроз размену мишљења и аргумената, поставимо основу за доношење одлука које ће омогућити одрживи развој региона југозападне Србије и очување животне средине.
На скупу су, као излагачи, говорили: др Милутин Стефановић, Удружење бујичара Србије; др Петар Докмановић, Рударско-геолошки факултет Универзитета у Београду; проф. др Биљана Мијовић, Завод за јавно здравље Ужице, док је модератор био гдин Мирко Поповић из Београдске отворене школе.
Закључци скупа ће, по финализацији, бити доступни и на овим страницама, док се пратећи материјали могу погледати овде.